czwartek, 28 listopada 2013

Ciabatta z wędzonym na gorąco łososiem i pomidorkami cherry


Do tej pysznej kanapki potrzebujemy:

pełnoziarnistej ciabatty

kawałek wędzonego na gorąco łososia (ja użyłam łososia z koperkiem z Biedronki)

kilka pomidorków cherry

serek śmietankowy np. Philadelphia

świeży koperek

świeżo mielony pieprz

sól morską

A przepis chyba zbędny ;)






czwartek, 21 listopada 2013

Marchewkowe babeczki ze śnieżnobiałym kremem


Babeczki marchewkowe są podobno tym, co nie może się nie udać. Przepis więc jest jak najbardziej dla wszystkich początkujących. Warto spróbować z kremem z serka Philadelphia, który często jest stosowany w kulinarnych przepisach ze względu na to, że ma bardzo gładką konsystencję, jest bardzo śmietankowy i lekko słonawy. A jak nie z kremem to spróbujcie bez, o.
 Smacznego ;)


Czego potrzebujemy?
(12 sztuk)

Składniki suche:

3 średnie starte marchewki*
1 i 1/2 szklanki mąki
1/2 łyżeczki sody
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1 szklanka brązowego cukru (można zastąpić białym)
szczypta gałki muszkatołowej

+ 2 garści rodzynek namoczyć w ciepłej wodzie z rumem (pół na pół) na ok.20 minut

Składniki mokre:

4 jajka
1/2 szklanki oleju

Śnieżnobiała polewa:

1/4 szklanki miękkiego masła (2 duże łyżki)
1 opakowanie serka Philadelphia
1 łyżeczka cukru waniliowego
cukier puder (około 4 łyżeczki)

Łączymy wszystkie składniki suche, a składniki mokre mieszamy trzepaczką. Rodzynki odsączamy i łączymy ze składnikami suchymi. Wlewamy składniki mokre i mieszamy łyżką. Przekładamy do formy na muffiny wyłożonej papilotkami. Pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni. Sprawdzamy patyczkiem czy są już gotowe.

Krem przygotowujemy ubijając masło do białości. Kiedy masło jest już ubite dodajemy serek, cukier waniliowy i dalej ubijamy stopniowo dodając cukier puder. Najlepiej dodawać po małej łyżeczce i sprawdzać czy jest wystarczająco dla nas słodki.

Babeczki pokrywamy kremem dopiero po całkowitym ostudzeniu.



Ratatouille!


Ratatouille to bardzo popularne danie francuskie. W mojej kuchni pojawia się od dawna, a właściwie od momentu, kiedy na ekranach kin pojawił się film animowany Ratatuj!, a ja zaczynałam swoją przygodę z gotowaniem. U mnie stanowi ono oddzielne danie, albo dodatek do dań z mięs i ryb. Przepisów na ratatouille jest wiele. Myślę, że tak wiele jak wielu jest kucharzy. Poniżej przedstawiam wam moją wersję w wersji.. jednej z wielu. 

Czego potrzebujemy?
(4 porcje)

1 papryka czerwona
1 papryka żółta
1 mała cukinia
1 mały bakłażan
1 pomidor
1 czerwona cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka tymianku
sól, pieprz
oliwa z oliwek lub inny olej

Bakłażana kroimy w plastry, solimy i odstawiamy na ok. 20 minut na sitko, żeby stracił gorycz. Po tym czasie przelewamy go wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Środkową, gąbczastą część każdego plastra wycinamy, a pozostałą część kroimy. Cukinię kroimy wzdłuż na 4 części, usuwamy gniazda nasienne (chłoną tłuszcz) i kroimy. Cebulę kroimy w piórka, paprykę w kostkę, czosnek w plasterki. Pomidora parzymy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy w dość duże kawałki.
Na patelni lub patelni grillowej rozgrzewamy odrobinę oliwy. Warzywa w pierwszej fazie powinny grillować się każde osobno, ale kiedy wrzucimy je parami, nie zmienimy szyku dania, a zaoszczędzimy trochę czasu.
Na patelnię wrzucamy paprykę, czosnek i cebulę podsmażamy, aż papryka lekko się zarumieni. Zdejmujemy warzywa do miseczki. Na patelnię wrzucamy cukinię i bakłażana, również podsmażamy, aż lekko się zarumienią. Dokładamy wcześniej zdjęte z patelni warzywa, smażymy razem ok. 5 minut mieszając. Dodajemy pomidory, zmniejszamy ogień i przykrywamy na parę minut, aby pomidory puściły sok i zmiękły ale też nie rozpadły się. Na koniec dodajemy przyprawy. Podajemy ze świeżą bagietką.

Bajecznie ;)



niedziela, 17 listopada 2013

Cynamonowe drożdżówki z karmelizowanymi jabłkami


Zapach jabłek i cynamonu to jesienny zapach domu. Jesień to okres, kiedy jabłek jest pod dostatkiem i wielkim grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Dzisiaj na blogu zamiast klasycznej szarlotki- drożdżówki z karmelizowanymi na brązowym cukrze jabłkami. W sam raz na drugie śniadanie do pracy.

Czego potrzebujemy?
(7 sztuk)
20 g drożdży
110 g (ok. 1/2 szklanki mleka)
50 g (ok. 1/4 szklanki cukru)
40 g masła
1 jajko
1 białko (żółtko możemy dodać do ciasta)
szczypta soli

3 jabłka
2 łyżki masła
2 łyżki brązowego cukru



Mleko lekko podgrzewamy i mieszamy z drożdżami i cukrem. Do przesianej mąki dodajemy sól i stopniowo dolewamy roztworu z mleka i drożdży zagniatając. Dodajemy jajko i masło, dalej zagniatamy. Jeżeli ciasto jest zbyt rzadkie dodajemy mąki.
Thermomix:
Do naczynia miksującego wlać mleko, dodać drożdże i cukier, wymieszać 2.30min/37 stopni C/obr.1.
Dodać resztę składników i wyrabiać 2 min.Jeżeli ciasto jest zbyt rzadkie dodajemy mąki i nastawiamy na wyrabianie na kolejne 2 minuty.
Ciasto przełożyć do miseczki i przykryć bawełnianą ściereczką, pozostawić do wyrośnięcia ok. 30 minut. W tym czasie pokroić jabłka na ósemki, usunąć gniazda nasienne. Na patelni rozpuścić masło, a po rozpuszczeniu masło zasypać cukrem. Kiedy cukier zacznie powoli się topić wrzucamy jabłka, posypujemy je cynamonem i karmelizujemy ok.5 minut na małym ogniu.Z ciasta formujemy placuszki, robimy w nich zagłębienia i umieszczamy w nich jabłka. Brzegi smarujemy białkiem.
Pieczemy w 180 stopniach C ok.20 minut.



Krewetki smażone na maśle z białym winem i czosnkiem


Krewetki..
Co tu dużo pisać- najlepiej smakują smażone na maśle z białym winem, czosnkiem i natką pietruszki. Podejście klasyczne.

Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

350 g krewetek królewskich
3 ząbki czosnku
3 łyżki masła
3 łyżki oliwy
80 ml białego wina
1/4 cytryny
sól, pieprz
4 kromki bagietki
pół pęczka natki pietruszki

Krewetki rozmrażamy zalewając na ok.15 minut zimną wodą. Jeżeli kupiliśmy krewetki w pancerzach to obieramy je (pozostawiając ogonki) i lekko nacinamy krewetkę wzdłuż grzbietu, aby usunąć cienką, czarną nitkę (jelito).
Czosnek kroimy w cienkie plasterki, natkę siekamy.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i 2 łyżki masła. Dodajemy czosnek i krewetki. Smażymy krewetki ok. 2 minuty z jednej strony i odwracamy na kolejną minutę. Dodajemy białe wino, odparowujemy alkohol ok.1 minuty. Zdejmujemy z ognia, Dodajemy ostatnią łyżkę masła (najlepiej mocno zimnego), sól i świeżo mielony pieprz, skrapiamy sokiem wyciśniętym z ćwiartki cytryny. Przekładamy na talerz, obficie posypujemy pietruszką.
Podajemy z bagietką.*


I oczywiście wino. Wino wspaniale towarzyszy owocom morza.

*Kromki bagietki możemy chwilę podsmażyć na tej samej patelni, na której smażyliśmy krewetki.

wtorek, 12 listopada 2013

Naleśniki z ricottą i musem z owoców


Uwielbiane przez dzieci i nie mniej przez dorosłych...
Naleśniki można serwować na tysiąc sposobów: z serem, dżemem, cukrem pudrem, a także z farszami warzywnymi, mięsnymi... Warto mieć w pamięci najlepszy i najprostszy przepis na naleśniki: szklanka mąki, wody i mleka, jajka, szczypta soli i cukru. Do ciasta dodajemy też masło lub kilka kropel oleju, aby ciasto było sprężyste i aby można było smażyć je na suchej patelni. Dzisiejszy przepis na naleśniki z delikatnym serem ricotta z pewnością przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym. 

Czego potrzebujemy?
(ok. 8 sztuk naleśników)

Ciasto naleśnikowe:

1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
2 jajka
2 łyżki masła
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru

Masło roztopić, ostudzić. Połączyć mikserem wszystkie składniki. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni. Nie musimy dodawać oleju do smażenia.

Nadzienie:
ricotta - 1 opakowanie
cukier - do smaku

Składniki łączymy, nadzieniem wypełniamy naleśniki.

Mus owocowy:

szklanka owoców (truskawki, maliny, brzoskwinie)
cukier - do smaku
kilka kropel soku z cytryny

Składniki miksujemy za pomocą blendera, polewamy naleśniki.


* W zrobieniu ciasta na naleśniki i musu owocowego pomoże Wam także Thermomix!


A co najbardziej umili nam jesienne śniadanie? Podanie go z musem z truskawek zamrożonym jeszcze pięknym latem ;)

Muffiny czekoladowe


Przepis na muffinki jest najprostszy na świecie. Jego sekret polega na tym, aby osobno łączyć składniki suche i mokre, a dopiero na końcu je wymieszać. Możemy do nich dodać ulubione bakalie, konfiturę czy podać z kremem. Moje w wersji podstawowej i w wersji z kremem, dla tych którzy mają trochę więcej czasu i oczekują wyjątkowego efektu wizualnego. 

Czego potrzebujemy?
(12 sztuk)

Składniki suche:
  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 2 łyżki kakao
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 tabliczka gorzkiej czekolady
Składniki mokre:
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 jajko
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni.

Trzepaczką łączymy składniki mokre w małej misce.
Czekoladę kruszymy w blenderze lub innym sprawdzonym sposobem. Osobno w większej misce łączymy składniki suche razem z czekoladą. Do miski z suchymi składnikami dodajemy składniki mokre i mieszamy (nie za długo!) szpatułką lub łyżką.

Przekładamy do foremek i pieczemy około 20 minut.

Składniki na kakaowy krem maślany:

  • 1/2 szklanki masła w temperaturze pokojowej
  • 1 szklanka cukru pudru-przesianego
  • 2 łyżki mleka
  • 2 łyżki kakao
Utrzeć masło mikserem, aż stanie się białe. Dodajemy cukier puder w 3 partiach oraz kakao.Miksujemy ok.5 minut na średnik obrotach. Na koniec dodajemy mleko i miksujemy jeszcze chwilę, aż krem będzie puszysty. Chłodzimy w 15 minut w lodówce, dekorujemy muffinki za pomocą szprycy do ciast.

Uwaga! Muffinki z kremem są bardzo słodkie, ale to duża ilość cukru pudru powoduje, że krem jest sztywny. Można próbować regulować proporcje :)



A do dekorowania jeszcze muszę nabrać trochę wprawy ;)