środa, 20 sierpnia 2014

Hummus z suszonymi pomidorami



Hummus to popularne danie w kuchni libańskiej. Jest banalny do przygotowania i świetnie sprawdza się w roli imprezowej przekąski. Oryginalnie hummus przygotowuje się z cieciorki i tahini czyli pasty sezamowej. Można kupić gotową pastę tahini albo zrobić taką w domu. Ja w swoim przepisie zastępuję ją po prostu uprażonymi ziarnami. Nadają potrzebny aromat i łatwo je przygotować.

Czego potrzebujemy?

1 puszka cieciorki
5 pomidorów suszonych z oleju
2 łyżki sezamu 
1 mały ząbek czosnku
3-4 łyżki oliwy z oliwek
sól do smaku

Na suchej patelni prażymy ziarna sezamu, aż się lekko zarumienią i zaczną intensywnie pachnieć. Ważne jest aby co jakąś chwilę poruszać patelnią, żeby ziarna się przemieszały w równomiernie przyprażyły.

Cieciorkę odsączamy i przepłukujemy zimną wodą.

Wszystkie składniki miksujemy blenderem.

Podajemy z bagietką.






poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Kopytka z bobu z sosem kurkowym


Czego potrzebujemy?
(3-4 porcje)

350 g bobu
1 jajko
2-3 czubate łyżki mąki (ok.60g)

Sos kurkowy z tego przepisu

Gotowanie bobu (do kopytek możemy ugotować bób nawet dzień wcześniej) :

Bób wrzucamy do wrzątku i gotujemy około 10 minut. Do kopytek bób musi być zupełnie miękki, więc najlepiej po tym czasie sprawdzić czy jest już gotowy. Bób młody gotuje się krócej a bób stary dłużej, nie ma więc jednego, idealnego czasu na gotowanie. Pod koniec gotowania dodajemy łyżkę soli. Odcedzamy i studzimy.

Ugotowany bób obieramy i przygotowujemy ciasto na kopytka. Możemy do tego celu użyć praski do ziemniaków, blendera lub Thermomixa. Jeżeli mamy bardzo miękki i mączysty bób uda nam się go rozgnieść widelcem.
Do rozdrobnionego bobu dodajemy jajko i mąkę. Mąkę dodajemy stopniowo i zagniatamy ciasto w kulę.
Dzielimy na mniejsze części i formujemy wałeczki, kroimy na kopytka. Gotujemy w osolonej, wrzącej wodzie aż do wypłynięcia na powierzchnie.

Podajemy z sosem kurkowym lub masłem.


czwartek, 14 sierpnia 2014

Pieczony łosoś z sosem cytrynowo-porowym


Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

400 g filetu z łososia
1 por
1/2 soku z cytryny
skórka otarta z 1/2 cytryny
200 ml śmietanki 30%
2 gałązki tymianku
2 szczypty białego pieprzu
świeżo mielony pieprz czarny i sól gruboziarnista
masło klarowane do smażenia

Do podania:
ryż jaśminowy ugotowany z łyżeczką curry

Filet z łososia myjemy i dzielimy na porcje. Każdy doprawiamy mieloną solą i pieprzem, kładziemy na każdy gałązkę tymianku i zawijamy w folę aluminiową. Wstawiamy na 15 minut do piekarnika na 200 stopni C.

Za pomocą małej tarki ścieramy skórkę z cytryny. Rozgrzewamy na patelni 2 łyżki masła klarowanego. Pora kroimy wzdłuż i w cienkie półtalarki(tylko białą część)solimy, wrzucamy na patelnie. Podduszamy na małym ogniu około 5-7 minut, aż por zmięknie ale nie zarumieni się, wyciskamy połowę cytryny i dolewamy śmietankę. Doprawiamy do smaku białym pieprzem i solą. Zagotowujemy i zestawiamy z ognia.

Podajemy z ugotowanym ryżem jaśminowym.






środa, 13 sierpnia 2014

Makaron z brokułami i kurczakiem w sosie z sera Lazur


Bardzo serowe danie do którego użyłam sera z niebieską pleśnią Lazur. Nie jest on mocno intensywny w smaku jak np. roquefort, ale ma do niego podobny aromat. Duża ilość parmezanu jako dodatku- koniecznie.
Do mojego dania użyłam makaronu lumaconi, ale nie uważam aby był to najlepszy wybór. Makaron lumaconi bowiem sprawdza się lepiej z dużą ilością sosów i do drobnych dodatków, które mieszczą się w jego środku. Zastąpić go więc można makaronem penne lub farfalle.

Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

200 g makaronu
1 filet z kurczaka
50 g sera Lazur lub innego z niebieską pleśnią
100 ml śmietanki 30%
różyczki z 1/2 brokułu
oliwa do smażenia
sól, biały pieprz

Do podania:
starty parmezan

Makaron gotujemy al dente. Brokuły gotujemy w osolonej wodzie lub na parze. Różyczki wrzucamy do wrzątku na ok.7 minut.

Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy kurczaka na złoty kolor. Zmniejszamy ogień, dolewamy śmietankę, dodajemy pokrojony ser i brokuły. Razem podgrzewamy chwilę, aż śmietanka lekko zgęstnieje a ser rozpuści się. Na patelnie dokładamy makaron, mieszamy. Podajemy ze startym parmezanem.




poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Roladki z serem Manchego i suszonymi pomidorami w szynce Serrano


Tydzień hiszpański w Lidlu zainspirował mnie do zrobienia tego dania. Bardzo proste, ale przez dobór składników na prawdę oryginalne. Na szczególną uwagę zasługuje użyty przeze mnie ser- Manchego. To pyszny, długodojrzewający owczy ser z regionu La Mancha. Doskonały nie tylko do potraw, ale też do wina.


Czego potrzebujemy?
( 2 porcje- 4 sztuki)

2 filety z kurczaka
4 pomidory suszone z oleju
4 kawałki sera Manchego
4 plasterki szynki Jamon Serrano 
olej z suszonych pomidorów do smażenia
pieprz

Do podania:

2 kolby kukurydzy
pół szklanki mleka
łyżka masła
sól

Kukurydzę kroimy na 4 części i gotujemy we wrzątku z dodatkiem soli, masła oraz mleka ok.10 minut. Po ugotowaniu nabijamy na wykałaczki oraz - jeśli lubimy - dodatkowo solimy i kładziemy na nie masło.

Filety myjemy i kroimy w poprzek na cieńsze plastry. Rozbijamy je lekko tłuczkiem, doprawiamy pieprzem (nie solimy!). Na brzegu każdego kawałka układamy suszonego pomidora i ser Manchego, zawijamy w roladki. Każdą z nim owijamy plastrem szynki Serrano.

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni C.

Rozgrzewamy olej z suszonych pomidorów i obsmażamy roladki z obu stron, aż szynka się zarumieni. Przekładamy roladki do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika na 15 minut.

Podajemy z kolbami kukurydzy lub innymi ulubionymi dodatkami.





Hiszpański chłodnik Gazpacho



Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

700 g dojrzałych pomidorów
3 czerwone papryki
1 ogórek świeży
2 ząbki czosnku
1/2 cebuli
sól, pieprz do smaku
50 g oliwy z oliwek

Do podania: grzanki lub pokrojone w kosteczkę warzywa np. papryka żółta, ogórek gruntowy.

Pomidory parzymy i obieramy ze skórki. Kroimy na mniejsze części i usuwamy gniazda. Paprykę obieramy obieraczką (chociaż z grubsza),również kroimy na mniejsze części i usuwamy gniazda nasienne. Ogórka obieramy ze skórki i kroimy na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki oprócz oliwy z oliwek miksujemy w blenderze. Kiedy konsystencja będzie już odpowiednia dodajemy oliwę z oliwek, mieszamy.

Podajemy mocno schłodzony.

W Thermomixie 30s/obr. 5 oraz 2 s/obr.10. Dodajemy oliwę z oliwek i mieszamy 2s/Turbo.