piątek, 20 lutego 2015

Spaghetti z cukinii z krewetkami


Ekspresowe spaghetti o mocno obniżonej kaloryczności dzięki makaronowi z cukinii. Polecam je nie tylko dla osób na diecie, ale jako urozmaicenie codziennych posiłków. Spróbujcie!

Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

1 duża cukinia
30 sztuk krewetek-rozmrożonych i bez ogonków
6 sztuk pomidorków koktailowych
2 ząbki czosnku
40 ml białego wina
1 łyżka zimnego masła
1 łyżka oliwy
sól, pieprz
1 suszona papryczka chilli

 Do wykonania makaronu z cukinii potrzebujemy obieraczki z funkcją julienne np. takiej. Przyda się ona również do surówek i innych dań gdzie potrzebujemy warzyw pociętych w słupki.

Cukinię myjemy i przeciągamy wzdłuż niej obieraczką do momentu pojawienia się pestek. Pestek nie używamy. Powtarzamy czynność z każdej strony cukinii.

Krewetki rozmrażamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Czosnek siekamy, pomidorki kroimy na połówki. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy krewetki 1 minutę z każdej strony, w momencie przewracania na drugą stronę dodajemy czosnek i pomidorki, a następnie podlewamy białym winem. Czekamy ok. 1 minuty aż alkohol odparuje, po czym dodajemy łyżkę zimnego masła (wytworzy gęsty sos) i cukinię. Wszystko doprawiamy solą, pieprzem i kruszymy papryczkę chilli. Podsmażamy razem 2-3 minuty. Przekładamy na talerze i polewamy odrobiną pozostałego sosu.

wtorek, 10 lutego 2015

Pęczak a'la risotto ze szpinakiem i kremowym serem pleśniowym


Czego potrzebujemy?
(2 porcje)

1 szklanka kaszy pęczak
2 szklanki wody
1 szalotka
1 ząbek czosnku
3 garści świeżego szpinaku
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki śmietanki 30% (można pominąć)
ok.50 g sera z niebieską pleśnią np. Dolcelatte -wyjątkowo kremowy bardzo polecam
sól

Szalotkę i czosnek drobno siekamy. Kaszę przepłukujemy pod bieżącą, zimną wodą. W garnku rozgrzewamy oliwę i ok 1 min podsmażamy na niej szalotkę i czosnek. Do garnka dorzucamy przepłukaną kaszę pęczak i dodajemy 2 szklanki wody i pół łyżeczki soli. Gotujemy pod przykryciem, Łączny czas gotowania kaszy to 20 minut pod przykryciem. Pod koniec gotowania powinna zostać niewielka ilość płynu tworząc gęsty sos. Po tym czasie dorzucamy przepłukany szpinak, mieszamy i gotujemy ok. 2 minuty aż liście zwiędną. Zestawiany z ognia, dodajemy śmietankę i pokruszony ser-ilość według uznania. Odstawiamy na 2 minuty, żeby składniki dobrze się połączyły i podajemy.

Bardzo ciekawa alternatywa klasycznego risotto z tak bardzo niedocenianej, zdrowej kaszy :)

niedziela, 1 lutego 2015

Klasyczne domowe burgery

Czego potrzebujemy?

(4 sztuki)

Bułki hamburgerowe przepis na Thermomix:

1,5 MT mleka
15 g drożdży
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka cukru
 230 g mąki
pół łyżeczki soli

1 jajko
1 łyżka ziaren sezamu


Burgery:

400 g wołowego mięsa mielonego
1 łyżeczka kolendry
1 łyżeczka gorczycy
1/2 łyżeczki pieprzu
1/2 bardzo drobno posiekanej cebuli

Dodatki klasyczne:
korniszony
pomidor
sałata karbowana
cienkie plastry cebuli lekko podsmażone
plasterki boczku dobrze wysmażone
starty cheddar
sos BBQ
majonez

Do naczynia Thermomixa wkładamy wszystkie składniki w podanej kolejności, wyrabiamy 30s/interwał. Przekładamy do miseczki i zostawiamy na kwadrans do wyrośnięcia pod przykryciem.
Po tym czasie formujemy 4 bułeczki i wstawiamy do nagrzanego do 50 stopni piekarnika na 20 minut, żeby bułki jeszcze wyrosły. Następnie smarujemy bułki rozmąconym jajkiem z dodatkiem sezamu,podkręcam temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 20-25 minut.

W moździerzu ucieramy wszystkie przyprawy i dodajemy je do mięsa razem z posiekaną cebulką. Formujemy 4 burgery. Nie dodajemy jajka!

Po upieczeniu bułki lekko studzimy i w tym czasie smażymy burgery o 3 minuty z każdej strony (dobrze wysmażone). Bułkę smarujemy sosami i układamy ulubione dodatki. Klasyczny burger jest zdecydowanie najlepszy!